kezdőlap/növendékeknek/egyéb vizsga/ágazati alapvizsga

Ágazati alapvizsga

A szakképzés feladata a korszerű szakmai ismeretek megszerzésére való felkészítés és az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges készségek fejlesztése. A szakképzés: felsőfokú szakképzettséget nem igénylő munkakör betöltéséhez vagy tevékenység végzéséhez szükséges szakmára felkészítő szakmai oktatás és szakképesítésre felkészítő szakmai képzés.

Az új szakképzési rendszerben a szakképző intézményben a szakmajegyzékben meghatározott szakmára felkészítő oktatást szakmai oktatásnak nevezzük, amely ágazati alapoktatásra és ezt követő szakirányú oktatásra tagolódik.

Az ágazati alapoktatást követően ágazati alapvizsgát tesznek a tanulók, amely az adott ágazatban történő munkavégzéshez szükséges szakmai alaptudást és kompetenciákat méri országosan egységes eljárás keretében.
Az ágazati alapvizsga az adott ágazatba tartozó valamennyi szakma tekintetében azonos szakmai tartalmát a képzési és kimeneti követelmények határozzák meg.

Az ágazati alapvizsga a tanulmányok alatti vizsga szabályai szerint kerül lebonyolítására.
A szakképző intézmény által szervezett ágazati alapvizsgát a szakképző intézmény oktatóiból és az elnökből álló vizsgabizottság előtt teszi le a vizsgázó.

Az ágazati alapvizsga teljesítését az év végén adott bizonyítványba kell bejegyezni.
Az a tanuló, aki sikertelen ágazati alapvizsgát tett, magasabb évfolyamra nem léphet.
 
Az új szakképzési struktúra egyik iskolatípusa a technikum: